We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
100 Person Industrial First Aid Kits, Steel
SKU
ORS5796135
$170.06 /KIT
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Door pouch.
- Two shelves.
Category: First Aid
Door pouch. Two shelves.
| Case Material | Steel (Non-Gasketed) |
|---|---|
| Height [Nom] | 10.75 in |
| Includes | Adhesive Strips 1 x 3 in; Adhesive Strips |
| 3/4 x 3 in; Adhesive Tape 1/2 in; Antiseptic Towelettes; Antiseptic Wipes; Aspirin; Burn Spray | |
| 4 oz.; Cotton Tip Applicators; Elastic Bandage | |
| 4 in; Eye Flush (4 oz.); Eye Pads (with strips); Fabric Fingertip Bandages; Fabric Knuckle Bandages; Fabric X-Large Adhesive Strips; First Aid Antiseptic Spray | |
| 4 oz.; First Aid/Burn Cream Packs; Forceps; Gauze Bandage 4 in; Gauze Pads 4 in; Instant Cold Pack (large); Large Wound Pads; Latex Gloves; Scissors; Sterile Eye Cup; Triangular Bandage; Triple Antibiotic Ointment Packets; Wipe/s | |
| Length [Nom] | 15.5 in |
| Mounting | Wall Mount |
| Usage | 100 Person |
| Width [Nom] | 4.75 in |
| Brand | First Aid Only |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.7000 |
| UPC | 738743061353 |
| MPN | 6135 |

Log In