We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Recycled Colored File Pocket, 3.5" Expansion, Letter Size, Assorted Colors, 4/Pack
SKU
PFX90164
by Pendaflex
$19.25 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Protect documents as they accumulate with expanding file pockets.
- Reinforced laminated tops.
- Color-coordinated, rip proof tape gussets.
Category: File Jackets & Specialties
Expanding file pockets feature reinforced laminated tops and color-coordinated, rip proof tape gussets. A great way to keep documents of different sizes together in one, easy-to-reference file. Pocket/Wallet Type: Files/Papers; Size: Letter; Overall Expansion: 3.5"; Color(s): Assorted.
| Color Assortment | Blue; Green; Natural; Red |
|---|---|
| Color Family | Multicolor |
| Color(s) | Assorted |
| Global Product Type | Open Pocket Expandable Document Pockets & Wallets |
| Green Information | Paper contains 60% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. |
| Height | 9.5" |
| Material(s) | Colored Stock |
| Number of Accessory Pockets | 0 |
| Number of File Pockets | 1 |
| Overall Expansion | 3.5" |
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Size | Letter |
| Tab Cut | Straight |
| Tab Type | Top Tab |
| Width | 11.75" |
| Brand | Pendaflex |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8100 |
| UPC | 078787901643 |
| MPN | 90164 |

Log In