We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10427 7/16" FEMALE HEX A
SKU
ORS071SC514
by APEX
$36.34 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 2 left
- With bit holders from Apex®, you get economy and flexibility.
- Apex® brand products feature quality, select raw materials and only high-grade tool steel.
- Each Apex® brand tool is manufactured to the tightest tolerances in the industry.
Category: Drill Bit Holders & Extensions
With bit holders from Apex®, you get economy and flexibility. Apex® brand products feature quality, select raw materials and only high-grade tool steel. Each Apex® brand tool is manufactured to the tightest tolerances in the industry.
| Drive Size [Nom] | 1/2 in |
|---|---|
| Drive Type | Square |
| Opening Size [Nom] | 7/16 in (hex) |
| Overall Length [Nom] | 1 5/8 in |
| Type | Set Screw |
| Used With | SZ Series Bits |
| Wt. | 0.21 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 27112800 |
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Brand | APEX |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2200 |
| UPC | 697099104278 |
| MPN | SC-514 |


Log In