We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10500 Series L Workstation Return, 3/4 Height Left Ped, 48w x 24d x 29.5h, Natural Maple
SKU
HON10516LDD
by HON
$646.45 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Desk and Return sold and shipped separatelyORDER BOTH.
- Hard-working, good-looking and built to survive a lifetime of overtime.
- Durable abrasion- and stain-resistant laminate.
- Full-height modesty panel for privacy.
- HON "One Key" core removable lock.
- Cord management grommets.
Category: Office Workstations
Hard-working, good-looking and built to survive a lifetime of overtime. Durable laminate finish helps reduce scratches. Full-height modesty panel for privacy. HON "One Key" core removable lock. Convenient cord management grommets. Return not freestanding. Desk and Return sold and shipped separatelyORDER BOTH. Return Orientation: Left; Color: Natural Maple; Color Family: Maple; Pedestal Count: 1.
| Base Material | Woodgrain Laminate |
|---|---|
| Color Family | Maple |
| Color(s) | Natural Maple |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Depth (Max) | 24" |
| Disclaimer Statement | Desk and Return sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Drawer Configuration | Left: Box/File |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| For Use With | HON® 10500 Series™ "L" Workstation Desks |
| Global Product Type | Left Returns |
| Number of Drawers | 2 |
| Overall Height | 29.5" |
| Overall Width | 48" |
| Pedestal Count | 1 |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Return Orientation | Left |
| Series Name | HON® 10500 Series™ |
| Top Material | Thermally Fused Woodgrain Laminate |
| Top Thickness | 1.13" |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 147.0000 |
| UPC | 020459355766 |
| MPN | 10516LDD |

Log In