We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10500 Series L Workstation Return, Full-Height Left Ped, 48w x 24d x 29.5h, Mahogany
Delivered in 2-4 business days
- Not freestandingpair with 10500 Series Desks to create a full workstation.
- Hard-working, good-looking and built to survive a lifetime of overtime.
- Exclusive, reinforced-pedestal construction.
- Full-extension drawers with steel ball-bearing suspension systems.
- Premium, ultra-durable multi-ply laminate surfaces.
- Grommet on worksurface for cable management.
- Full-height modesty panel for privacy.
- Removable-core locking system.
Hard-working, good-looking and built to survive a lifetime of overtime. Exclusive, reinforced-pedestal construction allows 10500 Series Pedestal Returns to withstand daily wear and tear like no other. Full-extension drawers glide effortlessly on steel ball-bearing suspension systems to deliver years of smooth, reliable performance, while ensuring uninhibited access to all belongings, including those furthest within a drawer. Premium, scratch-and stain-resistant, multi-ply laminate surfaces stand up to just about anything: dropped objects, spills, even boiling liquids. Worksurface grommet simplifies cable management while a full-height modesty panel provides privacy. Removable-core locking system minimizes security concerns while enabling keyed-alike convenience (keyed alike feature is limited to HON 10500 Series components). 10500 Series Pedestal Returns are not freestandingpair with 10500 Series Desks to create a full workstation. Return Orientation: Left; Color(s): Mahogany; Color Family: Mahogany; Pedestal Count: 1.
| Global Product Type | Left Returns |
|---|---|
| Return Orientation | Left |
| Color(s) | Mahogany |
| Color Family | Mahogany |
| Pedestal Count | 1 |
| Drawer Configuration | Left: File/File |
| Overall Width | 48" |
| Depth (Max) | 24" |
| Overall Height | 29.5" |
| Top Material | Thermally Fused Woodgrain Laminate |
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Top Thickness | 1.13" |
| Pedestal Types | Full-Height |
| For Use With | To complete the "L" Workstation, you must order the Desk: HON 10500 Seriesâ„¢ "L" Workstation Single Pedestal Desk with Full-Height Pedestal (Mahogany) and the Return: HON 10500 Seriesâ„¢ "L" Workstation Return with Full-Height Pedestal (Mahogany) |
| Number of Drawers | 2 |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Series Name | HON 10500 Seriesâ„¢ |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Disclaimer Statement | Not freestanding. Desk and Return sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 167.0000 |
| UPC | 020459225311 |
| MPN | HON105906LNN |

Log In