We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10500 Series Laminate Bookcase, Five-Shelf, 36w x 13.13d x 71h, Natural Maple
SKU
HON105535DD
by HON
$636.97 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Durable abrasion- and stain-resistant thermal-fused laminate.
- No assembly required for quick and easy installation.
- Straight edges provide a streamlined look.
Category: Office Bookcases & Hutches
Dependable and durable laminate with style is perfect for the practical professional. No assembly required for quick and easy installation. Straight edges provide a streamlined look. Color: Natural Maple; Color Family: Maple; Material(s): Woodgrain Laminate; Shelf Count: 5.
| Color Family | Maple |
|---|---|
| Color(s) | Natural Maple |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Edge Detail Profile | Straight Edge |
| Global Product Type | Shelf Bookcases |
| Material(s) | Woodgrain Laminate |
| Number of Shelves | 5 |
| Overall Depth | 13.13" |
| Overall Height | 71" |
| Overall Width | 36" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Series Name | HON® 10500 Series |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 187.0000 |
| UPC | 745123745017 |
| MPN | 105535DD |

Log In