We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10500 Series Mobile Pedestal File, Left or Right, 2 Legal/Letter-Size File Drawers, Natural Maple, 15.75" x 22.75" x 28"
SKU
HON105104DD
by HON
$659.10 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Durable abrasion- and stain-resistant laminate.
- Straight edges provide a streamlined look.
- Easy mobility on four 2" casters.
- Locking file drawer extends fully and accommodates letter- or legal-size files.
- Steel ball bearing suspension for smooth operation.
- Use freestanding or under 10500/10700 Series shells.
Category: Office File Cabinets
Durable abrasion- and stain-resistant laminate. Straight edges provide a streamlined look. Easy mobility on four 2" casters. Locking file drawer extends fully and accommodates letter- or legal-size files. Steel ball bearing suspension for smooth operation. Use freestanding or under 10500/10700 Series shells. File/File FormatHang rails enable side-to-side letter and legal filing as well as front-to-back letter filing. Drawer Quantity: 2; Drawer Configuration: File; Anti-Tip Mechanism Indicator: No; Color: Natural Maple.
| Anti-Tip Mechanism Indicator | No |
|---|---|
| Base Material | High-Pressure Laminate (HPL); Woodgrain Veneer |
| Caster Details | Four Non-Locking Swivel Casters |
| Caster Indicator | Yes |
| Color Family | Maple |
| Color(s) | Natural Maple |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Document Size Accommodation | Legal; Letter |
| Drawer Configuration | File |
| Edge Detail Profile | Square |
| Glide/Feet Indicator | No |
| Global Product Type | Vertical Pedestal File Cabinets |
| Number of Drawers | 2 |
| Overall Depth | 22.75" |
| Overall Height | 28" |
| Overall Width | 15.75" |
| Pedestal Count | 1 |
| Pedestal Orientation | Left/Right |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Pedestal Types | Freestanding: Full-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Series Name | HON® 10500 Series™ |
| Special Features | File/File Format—Hang rails enable side-to-side letter and legal filing as well as front-to-back letter filing. |
| Top Material | High-Pressure Laminate (HPL); Woodgrain Veneer |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 121.0000 |
| UPC | 089191269632 |
| MPN | 105104DD |

Log In