We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10500 Series Stack-On Storage Unit, 72w x 14.63d x 37.13h, Shaker Cherry
SKU
HON10534FF
by HON
$939.76 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Durable abrasion- and stain- resistant laminate.
- Enclosed storage behind self-closing, adjustable hinged doors.
- Straight edges for a streamlined look.
Category: Office Workstations
Keep your clutter behind closed doors! Durable woodgrain laminate is scratch-, stain- and spill-resistant for years of trouble-free performance. Clean, straight edges deliver a streamlined look. Enclosed storage behind self-closing, adjustable hinged doors. Color: Shaker Cherry; Color Family: Cherry; Overall Width: 72"; Overall Depth: 14.63".
| Color Family | Cherry |
|---|---|
| Color(s) | Shaker Cherry |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Door Quantity | 4 |
| Edge Detail Profile | Straight Edge |
| For Use With | 10500 Series 72" Wide Kneespace Credenza, 72" Wide Rectangular Top Desk, Computer Credenza; Task Light |
| Global Product Type | Office Hutches |
| Material(s) | Woodgrain Laminate |
| Number of Compartments | 2 |
| Overall Depth | 14.63" |
| Overall Height | 37.13" |
| Overall Width | 72" |
| Package Includes | (4) Doors |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® 10500 Series |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 185.0000 |
| UPC | 020459889919 |
| MPN | 10534FF |

Log In