We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10500 Series Two-Shelf End Cap Bookshelf, 24w x 24d x 29.5h, Bourbon Cherry
SKU
HON105520HH
by HON
$489.08 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Ideal for storing books, photos and mementos.
- Durable abrasion- and stain- resistant laminate.
- Shelf adjusts to meet your needs.
Category: Office Bookcases & Hutches
Ideal for storing books, photos and mementos. Durable abrasion- and stain- resistant laminate. Shelf adjusts to meet your needs. Color: Bourbon Cherry; Color Family: Cherry; Material(s): Laminated; Shelf Count: 2.
| Color Family | Cherry |
|---|---|
| Color(s) | Bourbon Cherry |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Edge Detail Profile | Straight Edge |
| For Use With | End of 24" Depth Credenza/Return |
| Global Product Type | Corner Bookcases |
| Material(s) | Laminated |
| Number of Shelves | 2 |
| Overall Depth | 24" |
| Overall Height | 29.5" |
| Overall Width | 24" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Series Name | HON® 10500 Series |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 84.0000 |
| UPC | 782986126553 |
| MPN | 105520HH |

Log In