We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10700 "L" Workstation Return, 3/4 Height Left Pedestal, 48w x 24d, Natural Maple
SKU
HON10716LDD
by HON
$829.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Desk and Return sold and shipped separatelyORDER BOTH.
- A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish.
- Abrasion- and stain-resistant high-pressure laminate with elegant hardwood trim.
- Grommets on worksurface for cable management.
- Full-extension file and 3/4-extension box drawers ride on steel ball bearing suspensions.
- Drawers lock to secure contents.
- One Key core removable locks make re-keying quick and easy.
- File drawer has rails for hanging file folders.
- Adjustable leveling glides on base.
Category: Office Workstations
A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish. Abrasion- and stain-resistant high-pressure laminate with elegant hardwood trim. Grommets on worksurface for cable management. Full-extension file and 3/4-extension box drawers ride on steel ball bearing suspensions. Drawers lock to secure contents. Desk and Return sold and shipped separatelyORDER BOTH. Return Orientation: Left; Color: Natural Maple; Color Family: Maple; Pedestal Count: 1.
| Base Material | Woodgrain Laminate |
|---|---|
| Color Family | Maple |
| Color(s) | Natural Maple |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Depth (Max) | 24" |
| Disclaimer Statement | Desk and Return sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Drawer Configuration | Left: Box/File |
| Edge Detail Profile | Rounded Corner; Waterfall Edge |
| For Use With | HON® 10700 Series™ Natural Maple "L" Workstation Desk with Three-Quarter Height Pedestal on Right (10783RDD) |
| Global Product Type | Left Returns |
| Number of Drawers | 2 |
| Overall Height | 29.5" |
| Overall Width | 48" |
| Pedestal Count | 1 |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Return Orientation | Left |
| Series Name | HON® 10700 Series™ |
| Top Material | High-Pressure Laminate |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 147.0000 |
| UPC | 089191989165 |
| MPN | 10716LDD |

Log In