We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10700 Series Peninsula with End Panel, Wood Support Column, 60w x 30d x 29.5h, Cognac
SKU
HON10726CO
by HON
$358.93 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Not freestanding.
- Creates "U" workstation with Bridge and Credenza; creates "L" workstation with Return.
- A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish.
- Abrasion- and stain-resistant high-pressure laminate with elegant hardwood trim.
- Cord routing notch in brace panel.
Category: Office Desks
A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish. Abrasion- and stain-resistant high-pressure laminate with elegant hardwood trim. Cord routing notch in brace panel. Not freestanding. Creates "U" workstation with Bridge and Credenza; creates "L" workstation with Return. Rectangular Top and Square Wood Support Column. Color: Cognac; Color Family: Cherry; Overall Width: 60"; Depth Maximum: 30".
| Base Material | Steel; Woodgrain Laminate |
|---|---|
| Color Family | Cherry |
| Color(s) | Cognac |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Depth (Max) | 30" |
| Disclaimer Statement | Not freestanding. Use with Return Shell or Bridge and Credenza Shell to create an "L" or "U" workstation. |
| Edge Detail Profile | Rounded Corner; Waterfall Edge |
| For Use With | HON® 10700 Series™ Bridge, Return Shell and Crendenza Shell |
| Global Product Type | Add-On Peninsulas |
| Overall Height | 29.5" |
| Overall Width | 60" |
| Package Includes | End Panel; Wood Support Column |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Series Name | HON® 10700 Series™ |
| Special Features | Rectangular Top and Square Wood Support Column |
| Top Material | High-Pressure Laminate |
| Top Thickness | 1.13" |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 161.0000 |
| UPC | 035349234052 |
| MPN | 10726CO |

Log In