We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10700 Series Wood Bookcase, Five-Shelf, 36w x 13.13d x 71h, Natural Maple
SKU
HON10755DD
by HON
$944.62 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish.
- Laminate accented by rounded corners and waterfall edge for a contemporary look.
- Finished backs provide a clean, professional appearance.
- Shelf count includes bottom shelf.
Category: Office Bookcases & Hutches
A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish. Laminate accented by rounded corners and waterfall edge for a contemporary look. Finished back provides a clean, professional appearance and allows placement anywhere--not just against a wall. Shelf count includes bottom of bookcase. Five ShelvesFixed. Color: Natural Maple; Color Family: Maple; Material(s): High-Pressure Laminate; Shelf Count: 5.
| Color Family | Maple |
|---|---|
| Color(s) | Natural Maple |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Edge Detail Profile | Rounded Corner; Waterfall Edge |
| Global Product Type | Shelf Bookcases |
| Material(s) | High-Pressure Laminate |
| Number of Shelves | 5 |
| Overall Depth | 13.13" |
| Overall Height | 71" |
| Overall Width | 36" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 34% |
| Series Name | HON® 10700 Series |
| Shelf Capacity (Weight) | 105 lbs |
| Shelf Thickness | 1.13" |
| Special Features | Five Shelves—Fixed |
| Total Recycled Content Percent | 37% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 187.0000 |
| UPC | 089191630364 |
| MPN | 10755DD |

Log In