We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
10700 Series Wood Bookcase, Four-Shelf, 36w x 13.13d x 57.13h, Bourbon Cherry
SKU
HON10754HH
by HON
$803.67 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish.
- Laminate accented by rounded corners and waterfall edge for a contemporary look.
- Finished backs provide a clean, professional appearance.
- Shelf count includes bottom shelf.
Category: Office Bookcases & Hutches
A modular management solution that combines stylish profiles and elegant accents with top-grade fit and finish. Laminate accented by rounded corners and waterfall edge for a contemporary look. Finished back provides a clean, professional appearance and allows placement anywhere--not just against a wall. Shelf count includes bottom of bookcase. Four ShelvesFixed. Color: Bourbon Cherry; Color Family: Cherry; Material(s): High-Pressure Laminate; Shelf Count: 4.
| Color Family | Cherry |
|---|---|
| Color(s) | Bourbon Cherry |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Edge Detail Profile | Rounded Corner; Waterfall Edge |
| Global Product Type | Shelf Bookcases |
| Material(s) | High-Pressure Laminate |
| Number of Shelves | 4 |
| Overall Depth | 13.13" |
| Overall Height | 57.13" |
| Overall Width | 36" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 34% |
| Series Name | HON® 10700 Series |
| Shelf Capacity (Weight) | 105 lbs |
| Shelf Thickness | 1.13" |
| Special Features | Four Shelves—Fixed |
| Total Recycled Content Percent | 37% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 156.0000 |
| UPC | 782986181484 |
| MPN | 10754HH |

Log In