We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
17OZSafe GRN Mark Paint
SKU
TRUE550515
by RUST-OLEUM
$21.65 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Adheres to hot surfaces and can be sprayed in the cold up to 25 deg F
- Marks up to 250% more linear feet than other brands, precision tip, virtually no overspray
- Marking concrete, pavement, gravel, grass and more
- For marking the location of underground utilities at construction, excavation sites where identification is desired
Category: Primers
Create ultra-crisp, long-lasting marks with RUST-OLEUM INDUSTRIAL CHOICE M1600 system precision line inverted marking paint spray. This solvent-based formula creates accurate, easy to read markings in bright, durable colors.
| Applicable Materials | Grass Gravel Paver |
|---|---|
| Base Type | Solvent |
| Boiling Point | -37 to 1649deg C |
| Color | Safety Green |
| Compositions | Acetone Naphtha Petroleum Hydrotreated Light Propane n-Butane Barium Sulfate Xylenes (O- M- P- Isomers) Hydrous Magnesium Silicate n-Butyl Acetate Nanoscale Titanium Dioxide Ethylbenzene Titanium Dioxide |
| Container Type | Can |
| Coverage Area | 600 to 700ft |
| Density | 0.837 |
| Drying Time | 5min |
| Flammability Rating | 4 |
| Flash Point | -96deg C |
| Interior/Exterior | Exterior |
| Net Content | 17oz |
| Odor/Scent | Solvent |
| Resists | Chalking Fading |
| Sheen | Gloss |
| Specific Gravity | 0.836 |
| Temperature Rating | 40 to 90deg F |
| Vehicle Type | Modified Alkyd |
| VOC Content | 547g/L |
| Download PDF File |
| Brand | RUST-OLEUM |
|---|---|
| Weight (lbs) | 8.4400 |
| UPC | 020066008611 |
| MPN | 1634838V |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |

Log In