We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
18" Stainless Steel Ruler
SKU
TPG158
$29.36 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 18" Stainless steel ruler with cork backing is the highest quality!
- Standard and Metric Measure
- Long-lasting stainless steel
- Cork backed to hold steady
- Easy to use as drawing straight edge or measuring
- Perfect for home, school and office
Category: Rulers & Drafting
This stainless-steel ruler has a cork bottom to provide a clean raised edge. Stainless steel will last a lifetime and won't get pitted and worn on the edge like plastic rulers. Includes both standard and metric measurement units. Ruler Type: Standard/Metric; Length: 18"; Standard Scale: 1/32"; Metric Scale: 1 mm.
| Global Product Type | Standard/Metric Rulers |
|---|---|
| Ruler Type | Standard/Metric |
| Length | 18" |
| Standard Scale | 1/32" |
| Metric Scale | 1 mm |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Color(s) | Silver |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | The Pencil Grip |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| UPC | 634901001585 |
| MPN | 158 |

Log In