We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
2XL GymWipes Professional Towelettes Refill
SKU
TXLL38CT
by 2XL
$137.85 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Fast-drying formula
- Reliable cleaning for all kinds of surfaces, especially workout areas
- Safe on chrome, rubber, vinyl, leather and more
- Bleach-free, alcohol-free and phenol-free; 700 sheets/roll
Category: Wipes
GymWipes Professional Towelettes are specially formulated for workout surfaces. Proven, reliable, nonalcohol-based formula dries fast and easily cleans all kinds of surfaces. It is safe on vinyl, leather, chrome, foam grips, rubber, painted surfaces, metal and even electronic displays. Wipes are alcohol-free, bleach-free and phenol-free.
| Application/Usage | Multi Surface |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | 2XL |
| Cleaner Length | 8" |
| Cleaner Size | 6" Width x 8" Length |
| Cleaner Type | Wipe |
| Cleaner Width | 6" |
| Container Type | Pack |
| Country of Origin | United States |
| Features | Bleach-free |
| Features | Disinfectant |
| Features | Hygienic |
| Features | Non-alcohol |
| Features | Phenol-free |
| Features | Quick Drying |
| Manufacturer Part Number | L38CT |
| Manufacturer | 2XL Corporation |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Line | GymWipes |
| Product Name | GymWipes Professional Towelettes Bucket Refill |
| Product Type | Cleaning Wipe Refill |
| Quantity Per Container | 700 |
| Recommended Use | Bacteria Remover |
| Recommended Use | Odor Remover |
| Recycled | Yes |
| Download PDF File |
| Brand | 2XL |
|---|---|
| Weight (lbs) | 31.0000 |
| UPC | 10897979001018 |
| MPN | L38CT |

Log In