We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3-in-1 USB-C Multi-Port TAA Compliant Docking Station, HDMI, USB-C, USB 3 A+PD, Black/Gray
Delivered in 2-4 business days
- Type C connection.
- HDMI port for transmitting 4K content to your external monitor and can also charge other devices.
- Plug-and-play functionality.
- Premium aluminum casing for better heat dissipation and higher data transfer efficiency.
Expand your laptop's connection port with this USB Type-C multiport docking station. It has an HDMI port for transmitting 4K content to your external monitor and can also charge other devices. This USB Type-C multi-port docking station also has a Type-A output for syncing various devices. Compact and lightweight, with user-friendly non-slip design for easier plug and unplug. Premium aluminum casing for better heat dissipation and higher data transfer efficiency. Fits snugly with the USB-C ports on your devices for better signal transfer protection. It supports 4K resolution @ 30 Hz with no transmission loss and delay. You can enjoy cinema-like experience easily at home. No additional driver/software required. Perfect solution for your USB-C MacBook Pro/MacBook, I Mac, Surface Book 2, Pixel, HP Envy 13, Galaxy Book, and Chromebook. Drive one HDMI monitor/display, up to 4K at 30 Hz resolution. Compatible with HDMI-enabled TVs/monitors/projectors for both video and audio transfer. For Use With: Desktop Computers; Laptops; Tablets; Operating System Compatibility: Android; Mac OS X; Windows 7, 8, 9; Connector/Port/Interface: HDMI; USB-C; USB 3 A+PD; Batteries Required: No.
| Batteries Included | No |
|---|---|
| Batteries Required | No |
| Color(s) | Black/Gray |
| Compliance Standards | CE; FCC; RoHs |
| Connector/Port/Interface | HDMI; USB-C; USB 3 A+PD |
| Depth | 2" |
| For Use With | Desktop Computers; Laptops; Tablets |
| Global Product Type | Computer Docking Stations |
| Height | 0.5" |
| OEM/Compatible | OEM |
| Operating System Compatibility | Android™; Mac® OS X; Windows® 7, 8, 9 |
| Package Includes | Quick Start Guide |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 2.3" |
| Brand | Adesso |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| UPC | 783750010382 |
| MPN | AUH4010 |

Log In