We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
34000 Series Double Pedestal Desk, 60" x 30" x 29.5", Harvest/Putty
SKU
HON34962CL
by HON
$1,097.02 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Durable woodgrain laminate top with polished chrome legs.
- Full-extension high-sided file drawers, with triple-tied suspension, accommodate hanging files.
- Three-quarter extension box drawers with nylon roller suspension.
- Central locking center drawer with supply tray and HON "One Key" interchangeable lock cores.
- Three-quarter height modesty panel for privacy.
Category: Office Desks
Durable woodgrain laminate top with polished chrome legs. Full-extension high-sided file drawers, with triple-tied suspension, accommodate hanging files. Three-quarter extension box drawers with nylon roller suspension. Central locking center drawer with supply tray and HON "One Key" interchangeable lock cores. Three-quarter height modesty panel for privacy. Series Name: HON 34000 Series; Worksurface/Base Color: Harvest/Putty; Color Family: Oak; Worksurface Shape: Rectangular.
| Base Material | Metal |
|---|---|
| Color Family | Oak |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Drawer Type | Left: Box/File; Right: Box/File; Center: Box |
| Edge Detail Profile | Square |
| Global Product Type | Pedestal Office Desks |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth (Max) | 30" |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Overall Width (Max) | 60" |
| Pedestal Count | 2 |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 17% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Series Name | HON® 34000 Series™ |
| Total Recycled Content Percent | 47% |
| Worksurface Material | Woodgrain Laminate |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Thickness | 1.13" |
| Worksurface/Base Color | Harvest/Putty |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 162.0000 |
| UPC | 089192277698 |
| MPN | HON34962CL |

Log In