We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
34000 Series Left Pedestal Desk, 66" x 30" x 29.5", Mahogany/Charcoal
SKU
HON34974LNS
by HON
$1,015.08 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Attractively finished laminated top and polished chrome legs.
- Full-extension, high-sided file drawer.
- Three-quarter extension box drawer.
- Universal-lock center drawer with supply tray.
- HON "One Key" interchangeable lock cores.
- Three-quarter modesty panel.
Category: Office Desks
Attractively finished, easy-care laminate top and polished chrome legs provide an upscale look. Full-extension, high-sided, triple-tied suspension drawer accommodates hanging files. Nylon roller suspension system-equipped, three-quarter extension box drawer opens and closes smoothly. Center drawer houses an included supply tray and features a convenient universal drawer lock. HON interchangeable lock cores simplify key management. Three-quarter modesty panel delivers privacy. Use Freestanding or Combine with Return to Create an "L" Workstation. Series Name: HON 34000 Series; Worksurface/Base Color: Mahogany/Charcoal; Color Family: Mahogany; Worksurface Shape: Rectangular.
| Base Material | Metal |
|---|---|
| Color Family | Mahogany |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Drawer Type | Left: Box/File; Center: Box |
| Edge Detail Profile | Square |
| For Use With | HON® 34000 Series Workstation Mahogany/Charcoal Returns |
| Global Product Type | Pedestal Office Desks |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth (Max) | 30" |
| Overall Height (Max) | 29.5" |
| Overall Width (Max) | 66" |
| Pedestal Count | 1 |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 17% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Series Name | HON® 34000 Series™ |
| Special Features | Use Freestanding or Combine with Return to Create an "L" Workstation. |
| Total Recycled Content Percent | 47% |
| Worksurface Material | Woodgrain Laminate |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Thickness | 1.13" |
| Worksurface/Base Color | Mahogany/Charcoal |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 161.0000 |
| UPC | 641128549028 |
| MPN | 34974LNS |

Log In