We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
362 Basic Round Ring View Binder, 3 Rings, 1.5" Capacity, 11 x 8.5, White
SKU
WLJ36234W
by Wilson Jones
$8.16 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- 330-sheet capacity in 1-1/2" binder size
- Eco-friendly, PVC-free polypropylene material
- 2 opaque interior pockets
- Multiple sizes and colors available
Category: Basic Binders
Basic view binder features two triggers on the ring mechanism for easy access to your documents. Clear, one-piece, nonglare overlay on front, spine and back makes it easy to customize and identify contents. Cover resists toner transfer for a clean impression every time. Back-mounted, metal round rings secure your documents and let pages lie flat. Two inside pockets provide extra document storage. Design also includes exposed rivets and a sturdy chipboard core.
| Binder Capacity | 1 1/2" |
|---|---|
| Brand Name | Wilson Jones |
| Color | White |
| Country of Origin | United States |
| Fastener Type | Round Ring |
| Features | Clear Overlay |
| Features | Exposed Rivet |
| Manufacturer Part Number | 36234W |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Material | Polypropylene |
| Number of Fasteners | 3 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pocket Location | Internal |
| Product Name | 362 Basic View Binder |
| Product Type | Ring Binder |
| Recycled | No |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
| UNSPSC | 44122003 |
| Brand | Wilson Jones |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8000 |
| UPC | 078910362341 |
| MPN | 36234W |

Log In