We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
38000 Series Hutch Flipper Doors For 48"w Open Shelf, 48w x 15h, Putty
SKU
HON384815LL
by HON
$213.00 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For use with HON 38000 Series Stack-on Open Shelf Unit, sold and shipped separately.
- Sturdy steel construction for strength and durability.
- Locking doors add more security to your supplies.
- Baked enamel finish.
Category: Office Bookcases & Hutches
Sturdy steel construction with a baked enamel finish for strength and durability. Locking doors add more security to your supplies. For use with HON 38000 Series Stack-on Open Shelf Unit, sold and shipped separately. Color: Putty; Color Family: Beige; Overall Width: 48"; Overall Depth: 15".
| Color Family | Beige |
|---|---|
| Color(s) | Putty |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Disclaimer Statement | For use with HON 38000 Series Stack-on Open Shelf Unit, sold and shipped separately. |
| Door Quantity | 1 |
| Edge Detail Profile | Radius Edge |
| Footnote 1 | One 48" door |
| For Use With | HON® 38000 Series™ Stack-on Open Shelf Unit 38224NL |
| Global Product Type | Hutch Doors |
| Material(s) | High-Pressure Laminate |
| Overall Depth | 15" |
| Overall Width | 48" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 37% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 6% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Series Name | HON® 38000 Series™ |
| Thickness | 0.75" |
| Total Recycled Content Percent | 43% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 12.0000 |
| UPC | 020459917513 |
| MPN | 384815LL |

Log In