We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
38000 Series Kneespace Credenza, 60w x 24d x 29.5h, Gray Patterned
SKU
HON38852G2Q
by HON
$1,439.79 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Steel frame with steel-reinforced, high-pressure laminate top.
- Drawers operate on heavy-duty steel ball bearing suspensions.
- High-sided, full-extension file drawers accept hanging file folders; box drawers extend three-quarters.
- HON "One Key" core removable locks.
- Cord management grommets.
Category: Office Desks
Steel frame with steel-reinforced, high-pressure laminate top for superior rigidity and strength. Drawers operate on heavy-duty steel ball bearing suspensions. High-sided, full-extension file drawers accept hanging file folders; box drawers extend three-quarters. HON One Key core removable locks. Convenient cord management grommets. Color: Gray Patterned; Color Family: Gray; Pedestal Count: 2; Drawer Configuration: Left: Box/File; Right: Box/File.
| Base Material | Metal |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Color(s) | Gray Patterned |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Depth (Max) | 24" |
| Drawer Configuration | Left: Box/File; Right: Box/File |
| Edge Detail Profile | Radius Edge |
| Global Product Type | Double Pedestal Credenza Desks |
| Number of Drawers | 4 |
| Overall Height | 29.5" |
| Overall Width | 60" |
| Pedestal Count | 2 |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 37% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 6% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Series Name | HON® 38000 Series |
| Top Material | Steel-Reinforced High-Pressure Laminate |
| Total Recycled Content Percent | 43% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 150.0000 |
| UPC | 631530158161 |
| MPN | 38852G2Q |

Log In