We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
38000 Series Return, Left, 48w x 24d x 29.5h, Gray Patterned
SKU
HON38216LG2Q
by HON
$938.83 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Not freestanding. Attach to single pedestal desk or L-workstation desk to create an L-workstation.
- High-pressure laminate top is moisture-, scratch- and stain-resistant.
- Drawers operate on steel ball bearing slides.
- Tru-fit mitered drawers.
- Core removable lock.
- Cord management grommets and modesty panel.
Category: Office Workstations
High-pressure laminate top is moisture-, scratch- and stain-resistant. Drawers operate on steel ball bearing slides. Tru-fit mitered drawers with a removable core lock. Cord management grommets and modesty panel. Not freestanding. Attach to single pedestal desk or L-workstation desk to create an L-workstation. Return Orientation: Left; Color: Gray Patterned; Color Family: Gray; Pedestal Count: 1.
| Base Material | Metal |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Color(s) | Gray Patterned |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Depth (Max) | 24" |
| Disclaimer Statement | Attach to Single Pedestal Desk or "L" Workstation Desk to create an "L" workstation. Not freestanding. Attach to Corner Unit to create a corner workstation. |
| Drawer Configuration | Left: Box/File |
| Edge Detail Profile | Radius Edge |
| For Use With | HON® 38000 Series Corner Unit, Single Pedestal Desk or "L" Workstation Desk |
| Global Product Type | Left Returns |
| Number of Drawers | 2 |
| Overall Height | 29.5" |
| Overall Width | 48" |
| Pedestal Count | 1 |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 37% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 6% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Return Orientation | Left |
| Series Name | HON® 38000 Series |
| Top Material | Steel-Reinforced High-Pressure Laminate |
| Total Recycled Content Percent | 43% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 112.0000 |
| UPC | 631530140418 |
| MPN | 38216LG2Q |

Log In