We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
38000 Series Left Pedestal Desk, 66" x 30" x 30", Light Gray/Silver
SKU
HON38292LB9Q
by HON
$1,042.00 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- High-pressure laminate top is moisture-, scratch- and stain-resistant.
- Tru-fit mitered drawers operate on heavy-duty steel ball bearing suspensions.
- High-sided file drawer extends fully and accepts hanging files without hang rails; box drawer extends three-quarters.
- HON "One Key" core removable locks.
- Three-quarter height modesty panel for privacy.
- Cable management grommets help control cords and wires.
Category: Office Desks
High-pressure laminate top is moisture-, scratch- and stain-resistant. Tru-fit mitered drawers operate on heavy-duty steel ball bearing suspensions. High-sided file drawer extends fully and accepts hanging files without hang rails; box drawer extends three-quarters. HON "One Key" core removable locks. Two work surface grommets help control cord and wires. Three-quarter height modesty panel for privacy. Series Name: HON 38000 Series; Worksurface/Base Color: Light Gray/Silver; Color Family: Gray; Worksurface Shape: Rectangular.
| Base Material | Honeycomb-Core Steel |
|---|---|
| Caster/Glide/Wheel | Four Glides |
| Color Family | Gray |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; Meets or Exceeds ISTA Performance Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Drawer Type | Left: Box/File |
| Edge Detail Profile | Radius |
| Global Product Type | L & U Desks & Workstations |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth (Max) | 30" |
| Overall Height (Max) | 30" |
| Overall Width (Max) | 66" |
| Pedestal Count | 1 |
| Pedestal Types | 3/4-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 37% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 6% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® 38000 Series™ |
| Total Recycled Content Percent | 43% |
| Weight Capacity | 181 lb |
| Worksurface Material | Laminate |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Worksurface/Base Color | Light Gray/Silver |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 181.0000 |
| UPC | 641128245111 |
| MPN | 38292LB9Q |

Log In