We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Clamp Mount for Monitor, Black, Height Adjustable, 2 Display(s) Supported, 28.5" Screen Support
Delivered in 2-4 business days
- Dimensions: 24 in H x 33 in W x 5 in D.
- Fully adjustable: set height on 15" pole, rotation portrait to landscape) 360, tilt (forward/back) +45 to -45, pan (left/right): +90 to -90 and arm swivel (front to back): 90..
- Sturdy steel construction holds two monitors up to 28.5" W and 20 lbs. each, Black.
- The 3M Dual Monitor Mount frees up valuable desk space and bring your monitor to a comfortable viewing height and distance while sitting or standing .
The 3M Dual Monitor Mount MM200B frees up valuable desk space and bring your monitor to a comfortable viewing height and distance while sitting or standing. Pair with the 3M Precision Standing Desk for comfort and productivity. Sturdy steel construction holds two monitors up to 28.5" W and 20 lbs. each. Fully adjustable: set height on 15" pole, rotation 360, tilt +45 to 45, pan: +90 to 90 and arm swivel: 90. Easily clamp mounts to surfaces up to 3.25" thick, no tools needed.; The 3M Dual Monitor Mount frees up valuable desk space and bring your monitor to a comfortable viewing height and distance while sitting or standing; Sturdy steel construction holds two monitors up to 28.5" W and 20 lbs. each, Black; Dimensions: 24 in H x 33 in W x 5 in D; Fully adjustable: set height on 15" pole, rotation portrait to landscape) 360, tilt (forward/back) +45 to -45, pan (left/right): +90 to -90 and arm swivel (front to back): 90.; Easily clamp mounts to surfaces up to 3.25" thick, no tools needed (grommet mount also available); Weight 9.9 lbs.; VESA Compatible: 75x75mm and 100x100mm; Pair with 3M Precision Standing Desks for Comfort and Productivity
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | 3M |
| Depth | 5" |
| Device Supported | Monitor |
| Height | 24" |
| Manufacturer Part Number | MM200B |
| Manufacturer | 3M |
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 28.5" |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Dual Monitor Mount |
| Product Type | Clamp Mount |
| Weight (Approximate) | 9.90 lb |
| Width | 33" |
| Download PDF File |
| Brand | 3M |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.1800 |
| UPC | 638060079263 |
| MPN | MM200B |

Log In