We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Nexcare Soft 'n Flex Bandages
SKU
MMM57630PB
by NEXCARE
$6.79 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Natural feel
- Stretchy, thin material that bends and moves with you
- Soft, breathable material allows sweat and moisture to evaporate
- Unique shape designed for better seal around pad
- Fabric backing for a flexible, comfortable fit
Category: First Aid
Nexcare Soft 'n Flex Bandages are designed for ultra comfort and performance in protecting your cuts, scrapes, abrasions and blisters. Stretchy, thin fabric bends and moves with you. Soft, breathable material makes it ideal for everyday activities like yoga, computer work and light outdoor activities. Unique diamond shape and 360-degree seal keep out dirt and germs that may lead to infection. Assorted sizes include 15/16" x 1-1/8"; 1-1/8" x 3"; and 7/8" x 2-1/4".
| Application/Usage | Skin Abrasion |
|---|---|
| Application/Usage | Skin Blister |
| Application/Usage | Skin Cut |
| Application/Usage | Skin Scrape |
| Assembly Required | No |
| Assorted Sizes | Yes |
| Bandage Length | 1.13" |
| Bandage Length | 2.25" |
| Bandage Length | 3" |
| Bandage Size | - 0.88" Width x 2.25" Length |
| Bandage Size | - 0.94" Width x 1.13" Length |
| Bandage Size | - 1.13" Width x 3" Length |
| Bandage Width | 0.88" |
| Bandage Width | 0.94" |
| Bandage Width | 1.13" |
| Brand Name | Nexcare |
| Container Type | Box |
| Country of Origin | United States |
| Features | Breathable |
| Features | Comfortable |
| Features | Flexible |
| Features | Soft |
| Features | Stretchable |
| Manufacturer Part Number | 576-30PB |
| Manufacturer | 3M |
| Packaged Quantity | 30 / Box |
| Product Color | Tan |
| Product Line | Soft 'n Flex |
| Product Material | Fabric |
| Product Name | Soft 'n Flex Bandages |
| Product Type | Adhesive Bandage |
| Quantity Per Container | 30 |
| Recycled | No |
| UNSPSC | 42311546 |
| UPC | 051131995260 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0500 |
| MPN | 576-30PB |
| Brand | NEXCARE |

Log In