We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Ocelo Sponges
SKU
MMM7274FDCT
by Scotch-Brite
$27.03 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Use for washing dishes, wiping up spills and cleaning household appliances
- Also great for getting into tight corners
- 3M's StayFresh Antimicrobial Technology to help resist bacterial odors within the sponge
- Highly absorbent and durable sponge in fresh, vibrant colors
- Recommended surfaces: bath, countertops, glasses and nonstick cookware
Category: Household Cleaning
Handy sponges are great for washing dishes, wiping up small counter spills and cleaning household appliances. The flexible design lets you get into tight corners. 3M's StayFresh Antimicrobial Technology helps resist bacterial odors within the sponge through hundreds of uses. Highly absorbent, durable sponges come in fresh, vibrant colors.
| Application/Usage | Absorbing |
|---|---|
| Application/Usage | Cleaning |
| Application/Usage | Corner |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 4.6" |
| Features | Antimicrobial |
| Features | Durable |
| Features | Flexible |
| Features | Resists Odors |
| Height | 5.8" |
| Manufacturer Part Number | 7274FDCT |
| Manufacturer | 3M |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Color | Assorted |
| Product Line | O-Cel-O |
| Product Material | Cellulose |
| Product Name | StayFresh Sponges |
| Product Type | Sponge |
| Recycled | No |
| Width | 4.6" |
| UNSPSC | 47131603 |
| Brand | Scotch-Brite |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.8000 |
| MPN | 7274FDCT |

Log In