We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Precision Standing Desk, Up to 24" Screen Support, 45 lb Load Capacity, 6.2" Height x 42" Width x 23.2" Depth, Medium Density Fiberboard (MDF)
SKU
INGM5BG037
by 3M
$676.67 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Multipurpose Desktop Riser - Built to fit your needs and keep your equipment safe and organized.
- With a maximum load capacity of 45 lb, it makes a perfect solution for display or mounting.
- multipurpose desktop riser - Perfect in size to make viewing extremely comfortable. Also, supports up to 24".
- Sturdy feature for maximum productivity.
- Black enhance the beauty and gives classy look.
- Made with durable and sturdy medium density fiberboard (mdf) .
Category: Monitor Mounts & Stands
When it comes to standing comfort, small adjustments can make a big difference. Provides maximum adjustability to achieve your most comfortable standing work position.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | 3M |
| Depth | 23.2" |
| Features | Comfortable |
| Features | Gas Lift |
| Features | Keyboard Tray |
| Features | Mouse Pad |
| Features | Sturdy |
| Features | Tilt |
| Features | Wrist Rest |
| Height | 6.2" |
| Manufacturer Part Number | SD70B |
| Manufacturer | 3M |
| Maximum Load Capacity | 45 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Product Name | Precision Standing Desk |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
| Shape | Rectangular |
| Width | 42" |
| UPC | 638060164815 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 55.0000 |
| MPN | SD70B |
| Brand | 3M |

Log In