We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Premium Marker Board, 72" (6 ft) Width x 48" (4 ft) Height, White Porcelain Surface, Silver Aluminum Frame, Rectangle
SKU
INGMCA1334
by 3M
$421.06 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 3 left
Category: Marking Tools
Durable, premium porcelain surface will not scratch, dent, stain or ghost under normal usage. Built-to-last magnetic board features a galvanized steel backing for extra durability. High-quality aluminum frame provides durability with a classic look. Accessory tray is included. Board includes both mounting brackets and Command Picture Hanging Strips.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Board Height | 48" (4 ft) |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Porcelain |
| Board Width | 72" (6 ft) |
| Brand Name | 3M |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Durable |
| Frame Color | Silver |
| Frame Material | Aluminum |
| Magnetic | Yes |
| Manufacturer Part Number | DEP7248A |
| Manufacturer | 3M |
| Package Contents | Premium Porcelain Dry Erase Board; Accessory Tray; Mounting Brackets; Command Picture Hanging Strips |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Premium Marker Board |
| Product Type | Dry Erase Board |
| Recycled | No |
| Shape | Rectangle |
| Weight (Approximate) | 10 lb |
| UPC | 051131997400 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 28.0000 |
| MPN | DEP7248A |
| Brand | 3M |

Log In