We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Privacy Filter Black, Matte, For 15.6" Widescreen LCD Notebook, 16:9, Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant, Anti-glare
Delivered in 2-4 business days
Privacy filter keeps confidential information private. Only persons directly in front of the monitor can see the image on screen while others on either side of it see a darkened screen. It is great for high-traffic areas such as airports, airplanes, commuter trains, coffee shops and other public places. Filter is designed to fit wide-screen laptops with a diagonally measured, 15-9/16" viewing screen and a 16:9 aspect ratio. Actual filter dimensions are 13-9/16" wide x 7-5/8" high (345mm x 194mm). Filter includes your choice of two easy-to-use attachment methods. Reversible, matte side reduces glare and reflections. Lightweight, thin, frameless design protects display from dirt, debris and scratches. Clean easily with a soft cloth and water.
| Anti-glare | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brand Name | 3M |
| Compatibility | 3M Privacy Filters provide world-class "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. Reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity. |
| Country of Origin | United States |
| Device Supported | Notebook |
| Display Size Supported | 15.6" |
| Display Type Supported | LCD |
| Durability | Dust Resistant |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Blue Light Reduction |
| Features | Crystal Clear Image |
| Features | Easy Clean |
| Features | Easy to Apply |
| Features | Easy to Remove |
| Features | Limited Viewing Angle |
| Features | Privacy |
| Features | Reversible Glossy-to-Anti-glare |
| Height | 7.63" |
| Manufacturer Part Number | PF156W9B |
| Manufacturer | 3M |
| Orientation | Landscape |
| Product Color | Black |
| Product Color | Matte |
| Product Name | Privacy Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Widescreen | Yes |
| Width | 13.56" |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.3400 |
|---|---|
| Brand | 3M |
| UPC | 051128788509 |
| MPN | PF156W9B |

Log In