We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Privacy Filter Black, Matte, For 18.5" Widescreen LCD Monitor, 16:9, Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant, Anti-glare
Delivered in 2-4 business days
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Reversible between a glossy side and glare-reducing matte
- Matte surface helps reduce glare and hide fingerprints
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
- Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust
- Easy to attach, remove and clean
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Compatible with most touchscreen displays
- 100% hand inspected for quality assurance
Privacy filter keeps confidential information private. With effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle, only persons directly in front of the monitor can see the image on screen. You get crisp image clarity on your monitor while visual hackers with side views are kept in the dark. Filter is great for high-traffic areas and open office environments. Filter is designed to fit wide-screen monitors with a diagonally measured, 18-1/2" viewing screen and a 16:9 aspect ratio. Viewing area dimensions are 16-1/8" wide x 9-1/16" high (408mm x 255mm). Filter is reversible between a glossy side and glare-reducing matte. The matte surface helps reduce glare and hide fingerprints so you get crisp image clarity on your screen. Filter also reduces 35 percent of blue light transmission from the display. Lightweight, thin, frameless design protects display from dirt, debris and scratches. Clean easily with a soft cloth and water.
| Anti-glare | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brand Name | 3M |
| Country of Origin | United States |
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 18.5" |
| Display Type Supported | LCD |
| Durability | Dust Resistant |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Blue Light Reduction |
| Features | Crystal Clear Image |
| Features | Easy Clean |
| Features | Easy to Apply |
| Features | Easy to Remove |
| Features | Limited Viewing Angle |
| Features | Privacy |
| Features | Reversible Glossy-to-Anti-glare |
| Height | 9.06" |
| Manufacturer Part Number | PF185W9B |
| Manufacturer | 3M |
| Orientation | Landscape |
| Product Color | Black |
| Product Color | Matte |
| Product Name | Privacy Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Widescreen | Yes |
| Width | 16.13" |
| Download PDF File |
| Brand | 3M |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5000 |
| UPC | 051128788523 |
| MPN | PF185W9B |

Log In