We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Privacy Filter Black, Matte, For 19"LCD Monitor, 5:4, Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant, Anti-glare
SKU
INGMD91082
by 3M
$102.27 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 100% hand inspected for quality assurance.
- Compatible with most touchscreen displays.
- Easy to attach, remove and clean.
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings.
- Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust.
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- Matte surface helps reduce glare and hide fingerprints.
- Reversible between a glossy side and glare-reducing matte.
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle .
Category: Monitor Accessories
3M Privacy Filters provide world-class "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. Reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity.
| Anti-glare | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Brand Name | 3M |
| Country of Origin | United States |
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 19" |
| Display Type Supported | LCD |
| Durability | Dust Resistant |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Blue Light Reduction |
| Features | Crystal Clear Image |
| Features | Easy Clean |
| Features | Easy to Apply |
| Features | Easy to Remove |
| Features | Limited Viewing Angle |
| Features | Privacy |
| Features | Reversible Glossy-to-Anti-glare |
| Height | 11.88" |
| Manufacturer Part Number | PF190C4B |
| Manufacturer | 3M |
| Orientation | Landscape |
| Product Color | Black |
| Product Color | Matte |
| Product Name | Privacy Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Widescreen | No |
| Width | 14.81" |
| Download PDF File |
| UPC | 051128744802 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7100 |
| MPN | PF190C4B |
| Brand | 3M |

Log In