We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Privacy Filter Black, Matte, For 21.3"LCD Monitor, 4:3, Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant, Anti-glare
SKU
INGMQ52934
by 3M
$73.33 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Reversible between a glossy side and glare-reducing matte
- Matte surface helps reduce glare and hide fingerprints
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
- Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust
- Easy to attach, remove and clean
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Compatible with most touchscreen displays
- 100% hand inspected for quality assurance
Category: Monitor Accessories
Privacy filter keeps confidential information private. Only persons directly in front of the monitor can see the image on screen while others on either side of it see a darkened screen. It is great for high-traffic areas and open office environments. Filter is designed to fit standard desktop LCD monitors with a diagonally measured, 21-5/16" viewing screen and a 4:3 aspect ratio. Actual filter dimensions are 17" wide x 12-3/4" high (433mm x 325mm). Filter includes your choice of two easy attachment methods. Reversible, matte side reduces glare and reflections. Lightweight, thin, frameless design protects display from dirt, debris and scratches. Clean easily with a soft cloth and water.
| Anti-glare | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Brand Name | 3M |
| Country of Origin | United States |
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 21.3" |
| Display Type Supported | LCD |
| Durability | Dust Resistant |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Blue Light Reduction |
| Features | Crystal Clear Image |
| Features | Easy Clean |
| Features | Easy to Apply |
| Features | Easy to Remove |
| Features | Limited Viewing Angle |
| Features | Privacy |
| Features | Reversible Glossy-to-Anti-glare |
| Height | 12.75" |
| Manufacturer Part Number | PF213C3B |
| Manufacturer | 3M |
| Orientation | Landscape |
| Product Color | Black |
| Product Color | Matte |
| Product Name | Privacy Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Widescreen | No |
| Width | 17" |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.8000 |
|---|---|
| Brand | 3M |
| UPC | 051128787236 |
| MPN | PF213C3B |

Log In