We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Privacy Filter Black, Matte, For 34" Widescreen LCD Monitor, 21:9, Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant, Anti-glare
Delivered in 2-4 business days
- 100% hand inspected for quality assurance.
- Compatible with curved displays.
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings.
- Attaches with clear, always-on adhesive strips.
- Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust.
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- Matte surface helps reduce glare and hide fingerprints.
- Reversible between a glossy side and glare-reducing matte.
- Fits full screen monitors with flat glass displays.
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle .
Black Privacy Filter for monitors provide world-class "black out" privacy from side views while creating an excellent, high-resolution viewing experience. It is custom-cut to fit your device screen and reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints so you can enjoy pristine image clarity. Filter adds an extra layer of edge-to-edge protection from everyday scratches and dust. Microlouver technology delivers world-class, effective, "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle and reduces 35 percent of blue light transmission from the display. Filter is easy to attach, remove and clean. Filter is designed to fit full-screen laptops with a diagonally measured, 34" viewing screen and a 21:9 aspect ratio. Actual filter dimensions are 32-1/8" wide x 13-5/8" high (817mm x 346mm).
| Anti-glare | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Brand Compatibility | Dell |
| Brand Compatibility | LG |
| Brand Name | 3M |
| Compatibility | 3M Privacy Filters provide world-class "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. Designed for full screen monitors with flat glass displays, these privacy filters are reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity. |
| Country of Origin | United States |
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 34" |
| Display Type Supported | LCD |
| Durability | Dust Resistant |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Blue Light Reduction |
| Features | Crystal Clear Image |
| Features | Limited Viewing Angle |
| Features | Privacy |
| Features | Reversible Glossy-to-Anti-glare |
| Height | 13.62" |
| Manufacturer Part Number | PF340W2E |
| Manufacturer | 3M |
| Orientation | Landscape |
| Product Color | Black |
| Product Color | Matte |
| Product Name | Privacy Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Widescreen | Yes |
| Width | 32.15" |
| Brand | 3M |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.6500 |
| UPC | 051128007518 |
| MPN | PF340W2E |

Log In