We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Privacy Filter for 14" Widescreen Laptop, For 14" Widescreen LCD Notebook, 16:9, Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant, Anti-glare
SKU
INGMV58083
by 3M
$53.45 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 100% hand inspected for quality assurance.
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings.
- Easy to attach, remove and clean.
- Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust.
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- COMPLY Flip Attach uses a proprietary hinge design to withstand the rigors of daily use.
- Reversible between a glossy side and glare-reducing matte.
- Matte surface helps reduce glare and hide fingerprints.
- Includes COMPLY Flip Attach to quickly and easily switch from world-class privacy to screen sharing with one simple flip.
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle .
Category: Monitor Accessories
3M Privacy Filters provide world-class "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. Reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity.
| Anti-glare | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brand Name | 3M |
| Compatibility | 3M Privacy Filters provide world-class "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. Reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity. |
| Country of Origin | United States |
| Device Supported | Notebook |
| Display Size Supported | 14" |
| Display Type Supported | LCD |
| Durability | Dust Resistant |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Blue Light Reduction |
| Features | Crystal Clear Image |
| Features | Easy Clean |
| Features | Easy to Apply |
| Features | Easy to Remove |
| Features | Limited Viewing Angle |
| Features | Privacy |
| Features | Reversible Glossy-to-Anti-glare |
| Height | 6.88" |
| Manufacturer Part Number | PF140W9B |
| Manufacturer | 3M |
| Orientation | Landscape |
| Product Color | Black |
| Product Color | Matte |
| Product Name | Privacy Filter for 14in Laptop with COMPLY Flip Attach, 16:9, PF140W9B |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Widescreen | Yes |
| Width | 12.19" |
| UPC | 0051128788493 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4500 |
| MPN | PF140W9B |
| Brand | 3M |

Log In