We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Privacy Screen Filter Black, For 23.8" Widescreen LCD Monitor, 16:9, Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Anti-glare
SKU
INGM00HY59
by 3M
$104.11 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle.
- COMPLY Magnetic Attach enables you to quick-click between world-class privacy and screen sharing thanks to ultra strong magnets that click the filter securely into place.
- Reversible between a glossy side and glare-reducing matte.
- Matte surface helps reduce glare and hide fingerprints.
- COMPLY Magnetic Attach leverages the power of rare earth magnets that are 100X stronger than common refrigerator magnets.
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust.
- Easy to attach, remove and clean.
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings.
- 100% hand inspected for quality assurance .
Category: Monitor Accessories
The 3M COMPLY Magnetic Attach for Monitors allows you to quick-click between world-class privacy and screen sharing thanks to ultra strong magnets that click the filter securely into place. Leveraging the power of rare earth magnets, the proprietary modern design seamlessly attaches the privacy filter to the monitor display, ensuring a crisp, clear image.
| Anti-glare | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brand Name | 3M |
| Country of Origin | United States |
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 23.8" |
| Display Type Supported | LCD |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Blue Light Reduction |
| Features | Easy to Apply |
| Features | Magnetic |
| Features | Privacy |
| Features | Reversible |
| Features | Touch Sensitive |
| Height | 11.85" |
| Manufacturer Part Number | PF238W9EM |
| Manufacturer | 3M |
| Orientation | Landscape |
| Package Contents | Privacy Screen Filter; 3M COMPLY Magnetic Attach |
| Product Color | Black |
| Product Name | Privacy Screen Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Widescreen | Yes |
| Width | 21.10" |
| Weight (lbs) | 2.7000 |
|---|---|
| Brand | 3M |
| UPC | 076308415020 |
| MPN | PF238W9EM |

Log In