We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Scotch-Brite Scrub Dots Non-Scratch Sponge
SKU
MMM203064CT
by SCOTCH-BRITE
$31.27 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Scrubbing power makes cleaning easy
- Rinses clean so it's ready for use next time
- Built-in antimicrobial agent resists odors
- Safe to use on nonscratch cookware
- Durable construction
Category: Household Cleaning
Scrub sponges scrub fast, rinse clean and resist odors. Protective coating blocks grease, food soil and oil stains. The Scotch-Brite Scrub Dots Non-Scratch Sponges resist odors with an antimicrobial agent built into the sponge and scrubbing surface. Nonscratch sponges are safe for nonscratch cookware.
| Application/Usage | Cleaning |
|---|---|
| Application/Usage | Scrubbing |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Country of Origin | China |
| Depth | 2.5" |
| Features | Antimicrobial |
| Features | Non-scratching |
| Features | Resists Odors |
| Height | 4.8" |
| Manufacturer Part Number | 203064CT |
| Manufacturer | 3M |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Color | Blue |
| Product Line | Scrub Dots |
| Product Name | Scrub Dots Non-Scratch Sponge |
| Product Type | Scrub Sponge |
| Recycled | No |
| Width | 6.5" |
| UNSPSC | 47131603 |
| Weight (lbs) | 1.6000 |
|---|---|
| Brand | SCOTCH-BRITE |
| UPC | 076308935153 |
| MPN | 203064CT |






Log In