We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Scotch Double-Coated Paper Tape
SKU
MMM410M2X36
by Scotch
$71.01 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For greater body, dimensional stability and easier dispensing and handling than adhesive transfer tapes
- Ideal for core starting/end tabbing of papers, films and foils
- Natural rubber adhesive on both sides of 5 mil thick paper carrier
- Densified kraft paper liner
Category: Transparent Tapes
This double-sided tape is made with natural rubber and uses a densified Kraft green plaid paper carrier for increased strength and dimensional stability. It offers excellent high initial adhesion and good holding power to a wide variety of materials. Use tape for indoor and room temperature applications.
| Application/Usage | General Purpose |
|---|---|
| Application/Usage | Multipurpose |
| Backing Material | Rubber |
| Brand Name | Scotch |
| Core Diameter | 3" |
| Country of Origin | United States |
| Dispenser Included | No |
| Durability | Chemical Resistant |
| Durability | Moisture Resistant |
| Durability | Temperature Resistant |
| Durability | UV Resistant |
| Features | Adhesive |
| Features | Double Coated |
| Manufacturer Part Number | 410M2X36 |
| Manufacturer | 3M |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Kraft |
| Product Name | Double-Coated Paper Tape |
| Product Type | Paper Tape |
| Recycled | No |
| Tape Length | 36 yd |
| Tape Strength | 6lb/in |
| Tape Thickness | 6 mil |
| Tape Width | 2" |
| UNSPSC | 31201515 |
| UPC | 051115316517 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.9600 |
| MPN | 410M2X36 |
| Brand | Scotch |

Log In