We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Scotch Expressions Washi Tape
SKU
MMMC314BLK
by 3M
$5.99
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Add a creative accent to almost anything you want
- Perfect for decorating
- Tears easily and sticks to many surfaces
- Initially repositionable
Category: Transparent Tapes
Scotch Expressions Washi Tape comes in a variety of colors, so you can decorate and personalize your projects. Add a unique touch to home decor or a fresh accent to a simple vase. There's no end to the creative ways you can use Scotch Expressions Washi Tape! It's initially repositionable on most surfaces, tears cleanly and accepts marks from pens, pencils and markers. Grade: Light-Duty; Core Size: 1.25"; Dispenser Included: No; Adhesive Material: Acrylic.
| Global Product Type | Masking Tape |
|---|---|
| Grade | Light-Duty |
| Core Size | 1.25" |
| Dispenser Included | No |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Tensile Strength | 18 lb/in |
| Width | 0.59" |
| Length | 32.75 ft |
| Size | 0.59" x 32.75 ft |
| Thickness | 0.09 mil |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Finish | Matte |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 051141964287 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0500 |
| MPN | C314BLK |
| Brand | 3M |

Log In