We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Scotch Thermal Laminating Pouches, Sheet Size Supported: Letter 8.50" Width x 11" Length, Laminating Pouch/Sheet Size: 9" Width x 11.50" Length x 3 mil Thickness, Glossy, for Photo, Document, Schedule, Presentation, Phone List, Certificate, Sign, Award
SKU
INGMDP8525
by 3M
$15.31 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Power Cutting Tools
Laminating pouches are designed for use with the 3M Scotch Thermal Laminator or any standard thermal-pouch laminator. Pouches provide instant, two-sided protection for frequently handled or referred to items. Photo-safe pouches are clear to let important information show through with a professional finish. Preserve and protect documents, awards, signs, calendars, certificates, children's artwork, schedules and more.
| Application/Usage | Artwork |
|---|---|
| Application/Usage | Award |
| Application/Usage | Calendar |
| Application/Usage | Certificate |
| Application/Usage | Document |
| Application/Usage | Phone List |
| Application/Usage | Photo |
| Application/Usage | Presentation |
| Application/Usage | Schedule |
| Application/Usage | Sign |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Scotch |
| Compatibility | Thermal Laminators; Scotch TL901 Thermal Laminator |
| Country of Origin | China |
| Features | Double Sided |
| Features | Photo-safe |
| Laminating Sheet Length | 11.50" |
| Laminating Sheet Thickness | 3 mil |
| Laminating Sheet Width | 9" |
| Manufacturer Part Number | TP385450 |
| Manufacturer | 3M |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Color | Clear |
| Product Name | Thermal Laminating Pouches |
| Product Type | Laminating Pouch |
| Recycled | No |
| Sealing Process | Hot-run |
| Sheet Size Supported | Letter - 8.50" Width x 11" Length |
| Sheet Standard Supported | Letter |
| Surface Finish | Glossy |
| Download PDF File |
| Brand | 3M |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.6500 |
| UPC | 021200468780 |
| MPN | TP385450 |

Log In