We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Tartan Box Sealing Tape Dispenser
SKU
MMMHB903
by Tartan
$19.96 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- One-hand, pistol-grip design allows for easy application
- Plastic and metal construction creates a rugged and durable tool
- Lightweight dispenser provides a portable solution
- Adjustable, hub-mounted tape brake offers control of tension and delivery
- For carton sealing, box sealing, combining, reinforcing and bundling operations
Category: Tape Dispensers
Pistol-grip packaging tape dispenser with adjustable braking mechanism to apply tension to tape for a tight seal. Use with tapes up to 2" wide and 60 yards long.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | Tartan |
| Core Diameter | 3" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Features | Adjustable Braking Mechanism |
| Features | Adjustable Tension Mechanism |
| Holding Tape Capacity | 1 |
| Holding Tape Length | 180 ft |
| Holding Tape Width | 2" |
| Manufacturer Part Number | HB-903 |
| Manufacturer | 3M |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Gray |
| Product Name | Pistol Grip Box Sealing Tape Dispenser |
| Product Type | Handheld Tape Dispenser |
| Recycled | No |
| Refillable | Yes |
| Weight (Approximate) | 1.13 lb |
| UNSPSC | 44121605 |
| Weight (lbs) | 0.9000 |
|---|---|
| Brand | Tartan |
| UPC | 051131069978 |
| MPN | HB-903 |


Log In