We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M Touch Privacy Filter for 12.3in Full Screen Laptop with COMPLY Flip Attach, 3:2, PF123C3E Black, Matte, For 12.3" Widescreen LCD Notebook, 3:2, Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant, Anti-glare
SKU
INGM5MH137
by 3M
$52.68 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings.
- Easy to attach, remove and clean.
- Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust.
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- COMPLY Flip Attach uses a proprietary hinge design to withstand the rigors of daily use.
- Ultra-thin and responsive to touch without getting in the way of using your device.
- Matte surface helps reduce glare and hide fingerprints.
- Reversible between a glossy side and glare-reducing matte.
- Includes COMPLY Flip Attach to quickly and easily switch from world-class privacy to screen sharing with one simple flip.
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle .
Category: Monitor Accessories
3M Privacy Filters deliver world-class effective "black out" privacy from side view outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. One of our thinnest privacy filters designed for today's thinnest devices. Plus, it provides a matte finish that is smooth to the touch and hides fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity.
| Anti-glare | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Brand Name | 3M |
| Compatibility | 3M Privacy Filters deliver world-class effective "black out" privacy from side view outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. One of our thinnest privacy filters designed for today's thinnest devices. Plus, it provides a matte finish that is smooth to the touch and hides fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity. |
| Country of Origin | United States |
| Device Supported | Notebook |
| Display Size Supported | 12.3" |
| Display Type Supported | LCD |
| Durability | Dust Resistant |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Blue Light Reduction |
| Features | Easy Clean |
| Features | Easy to Apply |
| Features | Easy to Remove |
| Features | Limited Viewing Angle |
| Features | Privacy |
| Height | 7.58" |
| Manufacturer Part Number | PF123C3E |
| Manufacturer | 3M |
| Orientation | Landscape |
| Product Color | Black |
| Product Color | Matte |
| Product Name | Touch Privacy Filter for 12.3in Full Screen Laptop with COMPLY Flip Attach, 3:2, PF123C3E |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Widescreen | Yes |
| Width | 10.60" |
| UPC | 051128008812 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3500 |
| MPN | PF123C3E |
| Brand | 3M |

Log In