We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
400-P Series C-Clamps, Sliding Pin, 3 1/4 in Throat Depth
SKU
ORS82514243
by Wilton
$68.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Manufactured with drop-forged steel for greater strength in standard applications
- V-grooved anvil feature allows secure holding of all materials including rounds, squares, and flats
- Acme-rolled spindle threads provide continuous smooth operation for faster clamping action and maximum strength
- Spindles and Perma Pads are copper-plated to provide resistance to welding spatter and corrosion
- Ideal for industrial welders and steel fabrication
Category: C-Clamps
Manufactured with drop-forged steel for greater strength in standard applications. V-grooved anvil feature allows secure holding of all materials including rounds, squares, and flats. Acme-rolled spindle threads provide continuous smooth operation for faster clamping action and maximum strength. Spindles and Perma Pads® are copper-plated to provide resistance to welding spatter and corrosion. Ideal for industrial welders and steel fabrication.
| Body Material | Drop-Forged Steel |
|---|---|
| Color | Gray |
| Handle Material | Copper-Plated Drop-Forged Steel |
| Handle Type | Sliding Pin |
| Opening Size [Max] | 0 in to 4-1/4 in |
| Pressure [Nom] | 6 |
| 200 lb | |
| Quantity | 1 EA/EA |
| Spindle Diam | 3/4 in |
| Throat Depth [Nom] | 3-1/4 in |
| Type | 400P Spark-Dutyâ„¢ C-Clamp |
| Wt. | 4 lb |
| UPC | 662755043772 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.6700 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 14243 |
| Brand | Wilton |




Log In