We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
400 Series C-Clamps, Sliding Pin, 2 1/2 in Throat Depth
SKU
ORS82514228
by Wilton
$51.29 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Drop forged steel frame, regular duty with extra deep-throat
- Black oxide spindles and perma-pad resist corrosion and are replaceable
- Innovative frame geometry for maximum strength
Category: C-Clamps
Drop forged steel frame, regular duty with extra deep-throat. Black oxide spindles and perma-pad® resist corrosion and are replaceable. Innovative frame geometry for maximum strength.
| Body Material | Forged Steel |
|---|---|
| Finish | Black |
| Handle Material | Steel |
| Handle Type | Sliding Pin |
| Locking Type | Thread Locking |
| Min. Proof Test | 3 |
| 500 lb | |
| Opening Size [Max] | 3 in |
| Pressure [Nom] | 3 |
| 500 lb | |
| Quantity | 1 per case |
| Spindle Diam | 9/16 in |
| Throat Depth [Nom] | 2-1/2 in |
| Type | C-Clamp |
| Wt. | 2.05 lb |
| Brand | Wilton |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.1100 |
| UPC | 662755043741 |
| MPN | 14228 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |



Log In