We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
454 Prism Instant Adhesive, Surface Insensitive Gel, 300 g, Cartridge, Clear
SKU
ORS44288525
by Loctite
$298.75 /CARTRIDGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 6 left
- Bonds dissimilar parts.
- Can be applied to vertical surfaces.
- Excellent for almost all surfaces.
- Ideal for porous substrates and rough and acidic surfaces.
Category: Hand Tools
Bonds dissimilar parts. Can be applied to vertical surfaces. Excellent for almost all surfaces. Ideal for porous substrates and rough and acidic surfaces.
| Applicable Materials | Fabric; Leather; Most Metals; Paper; Plastic; Rubber; Wood |
|---|---|
| Applications | Multi-Purpose |
| Capacity Wt. [Nom] | 300 g |
| Chemical Compound | Cyanoacrylate |
| Color | Clear |
| Fix Cure Time @ Temp. | 15 s @ 77 °F |
| Full Cure Time @ Temp. | 24 h @ 77 °F |
| Gap Fill [Nom] | 0.01 in |
| Packing Type | Cartridge |
| Temp. Range [Max] | 180 °F |
| Temp. Range [Min] | -65 °F |
| Tensile Strength [Nom] | 3 |
| 200 psi | |
| Wt. | 0.91 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31201600 |
| Manufacturer | Henkel Corporation |
| Brand | Loctite |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8000 |
| UPC | 079340454781 |
| MPN | 88525 |


Log In