We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RollerLite White Velvet 4EWV025D Mini Roller Cover, 1/4 in Thick Nap, 4 in L, Dralon Cover, White
SKU
ORG4340055
by RollerLite
$16.43 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Paint Rollers & Trays
RollerLite White Velvet Dralon woven fabric mini roller provides a no-shed result for interiors where finish matters most. Ideal for semi-smooth surfaces and use with all paints, coatings, epoxies, and urethanes. Paint roller compatible with a 4 in single-wire frame.
| Color | White |
|---|---|
| Core Material | Polypropylene |
| Core Size | 1/2in |
| Cover Material | Dralon |
| Length | 4 |
| Nap Thickness | 1/4in |
| Paint Type | Coatings Epoxies Urethanes |
| Suitable for | 4 in Single-Wire Frame |
| Surface Type | Smooth |
| Brand | RollerLite |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0800 |
| UPC | 028076451250 |
| MPN | 4EWV025D |

Log In