We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
4T Manure Fork
SKU
TRUE835496
$87.34 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- The RAZOR-BACK manure fork is used to transport manure, mulch, and other loose materials
- It can also be used to clear and replace mulch around plants
- Styles available with Flex-Beam feature that reinforces the head-to-handle connection for maximum strength
Category: Garden Forks
The RAZOR-BACKĀ® manure fork is used to transport manure, mulch, and other loose materials. It can also be used to clear and replace mulch around plants. Styles available with Flex-BeamĀ® feature that reinforces the head-to-handle connection for maximum strength.
| Connection Type | Ferrule w/Cap |
|---|---|
| Ferrule Length | 8 in |
| Handle Length [Nom] | 48 in |
| Handle Material | White Ash |
| Handle Type | Straight |
| Head Material | Steel |
| Head Width [Nom] | 8 3/4 in |
| No. of Tines | 4 |
| Tine Length | 12 1/2 in |
| Tine Material | Forged Steel |
| Tine Shape | Oval |
| Type | Manure Fork w/Flex-BeamĀ® |
| Wt. | 3.33 lb |
| UPC | 079617741026 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.6600 |
| MPN | 74102 |
| Brand | AMES COMPANIES |

Log In