We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
5 Point Black Penta Sockets, 1/2 in Drive, 13/16 in, 5 Points
SKU
ORS8759076
by Wright Tool
$38.97 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Provides ruggedness and fine tooth action
- Durable construction
Category: Individual Sockets
Provides ruggedness and fine tooth action. Durable construction.
| Drive Size [Nom] | 1/2 in |
|---|---|
| Drive Type | Square |
| Finish | Black Oxide |
| Head Width [Nom] | 1-1/8 in (opening side); 1-1/8 in (drive side) |
| Locking Type | Pin |
| Material | Alloy Steel |
| Measuring System | SAE |
| No. of Points | 6 |
| Opening Size [Nom] | 13/16 in |
| Overall Length [Nom] | 2 in |
| Tip Size [Nom] | 1/2 in |
| UPC | 076799090768 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| MPN | 9076 |
| Brand | Wright Tool |

Log In