We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
50 Person Industrial First Aid Kits, Weatherproof Steel
SKU
ORS5796450
$98.73 /KIT
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Neat, orderly interior packaging, makes content easy to locate and use.
- Carrying handle.
- Wall mountable.
- Weatherproof steel.
Category: First Aid
Neat, orderly interior packaging, makes content easy to locate and use. Carrying handle. Wall mountable. Weatherproof steel.
| Case Material | Weatherproof Steel |
|---|---|
| Height [Nom] | 10 in |
| Includes | Scissors; Instructions; Latex Gloves; Adhesive Strips 1 x 3 in; First Aid/Burn Cream Packs; Large Wound Pads; Adhesive Tape 1/2 in; Gauze Bandage 4 in; Triangular Bandage; Antiseptic Wipes; Eye Pads (with strips); Instant Cold Pack; Forceps; Gauze Pads 4 in; Aspirin; Sterile Eye Cup; Elastic Bandage; Eye Flush (4 oz.) |
| Length [Nom] | 14 in |
| Usage | 50 Person; Vehicle |
| Width [Nom] | 3 in |
| Brand | First Aid Only |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.6500 |
| UPC | 738743064507 |
| MPN | 6450 |

Log In