We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
NPS - 5200 Series Black Heavy Duty Plastic Right Arm Folding Chairs with Black Steel Frame (Pack of 2)
SKU
B2279869
$152.38
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Features two double riveted U-shaped cross braces.
- Features 18-gauge 0.88" round tubular frame.
- Powder-coated frame.
- Double hinges for added stability and durability.
- Features unique full size double-contoured back and waterfall seat.
- Color coordinated V-tip stability plugs and polypropylene glides.
- Tablet attached with ultra-strong triangular gorilla bracket adds superior durability.
- Tablet is MDF core with black T-molding.
Categories: National Public Seating, Folding Chairs
NPS 5200 Series folding chairs have enhanced the comfortable, bestselling 200 Series model with a practical folding tablet-arm writing surface. Attached to the steel chair frame is an elegant ample-sized 22 inch long by 11 inch wide surface fortified with dual underside brackets. Right-Side Tablet-Arm. Recommended Application Area(s): Classroom & Training; Conference & Meeting; Specialty; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
| Global Product Type | Tablet-Arm Classroom Chairs |
|---|---|
| Recommended Application Area(s) | Classroom & Training; Conference & Meeting; Specialty |
| Seat Color | Black |
| Back Color | Black |
| Color Family | Black |
| Arms Included | Yes |
| Arm Type | Tablet-Right |
| Weight Capacity | Supports Up to 480 lb |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Arm Adjustability | No |
| Armrest Color | Gray Nebula |
| Armrest Material | MDF Core |
| Overall Width Maximum | 20.5" |
| Overall Depth Maximum | 28.75" |
| Overall Height Maximum | 31" |
| Seat Width Maximum | 16" |
| Seat Depth Maximum | 16" |
| Seat Height Maximum | 17.25" |
| Seat Surface Material | Steel |
| Seat Surface Material Family | Metal |
| Back Width Maximum | 18.75" |
| Back Height Maximum | 8.25" |
| Back Surface Material | Steel |
| Back Surface Material Family | Metal |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Caster/Glide Details | Plastic |
| Caster/Glide Surface Texture | Smooth |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring; High-Pile Carpet; Low-Pile Carpet |
| Weight (Fully Assembled) | 14.5 lbs |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | ANSI-BIFMA Certified; MAS Certified Green |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Total Recycled Content Percent | 40% |
| Special Features | Right-Side Tablet-Arm |
| UPC | 604747960933 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 35.2000 |
| MPN | 5210R |
| Brand | National Public Seating |

Log In